Ömür...
Has kullar “HER ŞEYE ADINLA BAŞLAR"/Gönüller huşuda, secdede başlar/Sefere çıkarsa eriyle başlar/Sonunda zaferi bildik efendim... “HAZAN”la “GÜLSEM” iki dâvâdır/ “SÎNEDKİ CEVHER” derde devâdır/ "MEDENİYET MİMARLARI" nevâdır/ Tarihten örnekler aldık efendim... “KRİSTAL KELEBEKLER” bir mevâdır/ "GÜL Ü HEZÂR" dilden dile livâdır/ ŞEHİR ŞEHİR YÂR var hem de divâdır Hayatı sekize böldük efendim...

Vadide saklı şehir : BİTLİS

Kaleleri ve Türk İslam eserleriyle bilinen, güneyden Siirt, batıdan Muş, kuzeyden Ağrı illeri ve doğudan Van gölünün çevrelediği, adeta vadi içinde saklanmış bir kenttir Bitlis.

Bitlis’te denizin ferahlığını yaşarsın Van Gölü çevresinde. Yerkürenin sıcaklığı Nemrut Dağı Krater göllerinde saklıdır. Bulutlarla karların öpüştüğü zirvedir Süphan Dağı. Açık hava müzesidir Ahlat. Savaşın yankılarını duyarsın Selçuklu mezarlığında. Göğe doğru haykıran tarihtir kümbetler. Şehri hala korumakta Bitlis Kalesi. İhlasiye Medresesinden mollalar dağılmakta şehrin dört bir yanına. Rengarenk kuşlar ötüşmekte Ahlat bahçelerinde. Kavimlerin ayak seslerini duyarsın Ahlat sokaklarında. Beş minareyi ararsın Bitlis semalarında. Malazgirt zaferini hissedersin yolların ayrımında. Abdurrahman Gazi Hz Ömer’in fermanını saklamakta sinesinde. Doğu-Batı kardeşliğini yaşarsın Feyzullah-ı Ensari Hazretlerinin Türbesinde. Anadolu insanının sıcaklığını duyarsın Güroymak kahvehanelerinde. Olgunluk ve fazilet timsalidir Muhammed Küfrevi Hazretleri. El-Aman hanında duvarlarda saklıdır yolcuların özlemleri. Tatvan’da Van Gölü’nü kucaklarsın bütün haşmetiyle. Adilcevaz yol vermez sana misafirperverliğini göstermeden. Manevi havanın  zirvesini yaşarsın tarihi camilerin saflarında. Kaplıcalarında şifa bulursun onulmaz dertlerine. Temizlik İmandandır prensibini haykırır hamamlar. Ebedi hayatı hatırlatır türbeler. Köprüleri tarihle bu günü birleştirir adeta.Geleneksel farklılıkları yaşarsın toy denen düğünlerinde. İlmek ilmek tarih dokunmuştur kilimlerinde. Dürüstlüğün ve kahramanlığın timsalidir kartal başlı bastonlar. Hizan fındığını yiyince bir başka kuvvet  hissedersin kendinde. Adilcevaz cevizi vitamin deposudur. Küp peyniri olmadan varılmaz kahvaltının zevkine. Alınterine dokunursun el sanatlarında. Büryan kebabı tatlı bir çekişmedir Siirt’le arasında. Avşor çorbası ısıtır içini sabahları. Mutki karakovan balı dermandır bir çok derde. Tarih ile doğanın kucak kucağa uyumunu seyredersin Şerifbey tepesinden.

Bütün bunlarla birlikte modernliğin öncülüğünü görürsün Belediye başkanının çalışmalarında. Hükümetten memnuniyetini okursun vatandaşın gözlerinden. Terör korkusu olmadan halay çekersin dağların yamaçlarında. Halk ile diz dizedir valisi. Seçilmişler her an yanlarındadır seçenlerin. Eski ile yeninin karşılıklı uyumunu görürsün şehrin silüetinde. Üniversitesi, hastanesi, yolları ve onlarca yeni yatırımı, hükümetin çalışmalarının birer aynasıdır eski şehrin yeni yüzünde.

Share

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir