Ömür...
Has kullar “HER ŞEYE ADINLA BAŞLAR"/Gönüller huşuda, secdede başlar/Sefere çıkarsa eriyle başlar/Sonunda zaferi bildik efendim... “HAZAN”la “GÜLSEM” iki dâvâdır/ “SÎNEDKİ CEVHER” derde devâdır/ "MEDENİYET MİMARLARI" nevâdır/ Tarihten örnekler aldık efendim... “KRİSTAL KELEBEKLER” bir mevâdır/ "GÜL Ü HEZÂR" dilden dile livâdır/ ŞEHİR ŞEHİR YÂR var hem de divâdır Hayatı sekize böldük efendim...

Anadolu’nun giriş kapısı; ERZURUM

Özü sözü doğru, zalimin karşısında mazlumun yanında olan, geleneklerine bağlı törelerine saygılı, üstünken ve güçlüyken bile hoşgörülü, yalansız, riyasız, merhamet sahibi, saygılı, kibar, naif, mert, cesur, hangi şartlar altında olursa olsun hak ve hakikatin müdafisi tığ gibi delikanlısıyla Dadaştır Erzurum.

Ahi Toman Babasıyla sırdaştır Erzurum.

İbrâhim Hakkı Efendi, Ömer Nasuhi Bilmen ve Hattat Hasan Çelebi ile gardaştır Erzurum.

Yüzyılların deneyimlerinden süzülerek biçimlenmiş, şiiri, müziği ve hikâye anlatımı olan âşıklık geleneğiyle ve öncüleri Emrah, Sümmani, Reyhani, Mustafa Ruhani, Mevlüt İhsani ve Nihani’siyle aşktır Erzurum.

 “ Gece yar hanesinde / Yastığım bir taş idi / Altım çamur üstüm yağmur / Gine gönlüm hoş idi” ve “Kırmızı gül demet demet / Sevda değil bir alamet / Gitti gelmez o muhannet / Şol Revan’da balam kaldı” türküleriyle Kırmızı Güldür Erzurum.

“Avrat vardır arpa unundan aş yapar, avrat vardır dolu ambarı boş yapar”, “Ucuz etin tiridi olmaz”, “Sen ağa ben ağa inekleri kim sağa”, “Geven ne ki gölgesi ne ola” gibi atasözleriyle özümdür Erzurum.

Köse Hikâyesiyle masaldır Erzurum.

“Bemirat tahtasına uzanasan”, “Ayağın daşli gözün yaşli ola”, “Yarı yolda galasan”, “Sufatın arkan döne” sözleriyle ahtır Erzurum.

“Dinleyin Erzurum methin edeyim / Nice yüz bin cânı var Erzurum‟ un / Yârân-ı ahbâba vasfın edeyim / Önünde bir kanı var Erzurum’ un” dizeleriyde şiirdir Erzurum.

Tebriz Kapı, Erzincan Kapı, Kavak Kapı, Kars Kapı, Yeni Kapı, İstanbul Kapı, Kilise Kapı ve Gürcü Kapı’sıyla Doğunun Sınır Taşıdır Erzurum.

Osmanlı dönemi yapısı Cennetzade Hanı, kervanların şehre girmeden önceki ilk uğrak yeri Gümrük Hanı, tek katlı ve açık revaklı avlulu Hacılar Hanı ve oldukça harap bir durumda olan Komesli Hanıyla çarşı pazardır Erzurum.

Kırkçeşme Hamamı, Murat Paşa Hamamı, Şeyhler Hamamı, Tahta Hamamı, Lala Mustafa Paşa Hamamı (Çöplük Hamamı), Erzurum Hamamı ( Pastırmacı – Fuadiye), Çifte Göbek Hamamı, Hanım Hamamı, Saray Hamamı ve Boyahane Hamamı ile hardır Erzurum.

Ehramıyla, cecimiyle, ardır Erzurum.

Ilıca, Pasinler, Köprüköy, Akdağ, Olur ve Hızırilyas kaplıcaları ile nardır Erzurum.

Palandöken’i ile kardır Erzurum.

Kahramanlık duygu ve düşüncesini sergilemek amacı ile oynanan seyirlik oyunlarıyla bardır Erzurum.

Doğu Anadolu’da nadide bölge jeolojisinin bir hediyesi gibi duran Narman Peri Bacaları ile sırdır Erzurum

Kanyonuyla yardır Erzurum.

İçinde 20.000 kayıtlı eser bulunan, bölgede yaşamış kültürlerin gelişimi, üretimi, yaşam tarzı, sanatı, dini inanışları ve gelenekleri gibi birçok konuda ziyaretçilere bilgi sunan eserlerin bulunduğu Arkeoloji Müzesi, Anadolu’da bulunan kapalı avlulu medreselerin en büyüğü Türk-İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi (Yakutiye Medresesi),  Millî Mücadele için Erzurum’a gelen Mustafa Kemal ve kongre heyetine ev sahipliği yapmış Atatürk Evi Müzesi ve Erzurum Kongresinin toplandığı ilk bina 23 Temmuz Erzurum Kongre Binası Resim Heykel Müzesi ve Galerisi ile tarihtir Erzurum.

Doğusunda bulunan Deveboynu Geçidi, kuzeyinde bulunan Gürcübogazı, güneyinde bulunan Palandöken geçidini gelebilecek Rus ve Iran saldırılarına karşı koruyabilmek için kurulan, Aziziye Tabyası, Mecidiye Tabyası, Büyük Palandöken Tabyası, Kiremitlik Tabyası gibi 21 tabyasıyla şehittir Erzurum.

Mahmutpaşa Türbesi, Cimcime Hatun Kümbeti, Karanlık Kümbet, Ebu İshak Karizuni Türbesi, Adsız Türbe, Gümüşlü Kümbetiyle türbedir Erzurum.

Alvarlı Muhammed Lütfi, Abdurrahman Gazi Hazretleri, Habip Baba, Osman Efendi, Taşkesenli Ahmed Efendi, Cafer Efendi ve Abbas Mehdi’siyle velidir Erzurum.

Ahmediye Medresesi, Çifte Minareli Medrese, Yakutiyr Medresesi ve Şeyhler Medresesi ile İlimdir Erzurum.

Kale Mescidi, Ulu Camii, Ayaz Paşa Camii, Lala Paşa Camii, Boyahane Camii, Caferiye Camii, Gürcükapı Camii, Murat Paşa Camii ve Ali Paşa Camii gibi Mülk-ü İslam’ın kilidi camileri ile ezandır Erzurum.

Eşsiz doğa güzelliklerini gözler önüne seren Narman beş Gölleri ile candır Erzurum.

Coşkun aktığı güneşli günlerde kendisini ziyarete gelenlere gök kuşağı ziyafeti sunan Tortum Şelalesi ile canandır Erzurum.

Küçüklü büyüklü tepeler arasında turkuaz renkli volkanik Yedi Gölleriyle şandır Erzurum.  

Bozulmamış doğa harikası Hınıs Kanyonuyla tabiattır Erzurum.

Dünyanın en derin ve en hızlı akan nehirlerinden biri Çoruh Nehri ile çiledir Erzurum.

Siyah inci Oltu taşıyla, Bardız ve Gökşen kilimiyle, altın ve bakır işlemeciliğiyle süstür Erzurum.

Cağ Kebabı, ayran aşı, dut çullaması, lor dolması, ketesi böreğiyle hazdır Erzurum.

Kadayıf dolmasıyla nazdır Erzurum.

Tarihi doğasıyla, dadaşı gardaşıyla, bugünü yarınıyla Mevla’ya emanettir Erzurum.

Share

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir